Kust tuleb Leatherman’i nimi ?

Meie tööriistad kannavad Leatherman’i firma looja Tim Leatherman’i nime, kes leiutas algse Pocket Survival Tool’i, mudelinimega PST

Miks ma peaksin ostma Leatherman tööriista ?

Tim Leatherman’i standardid kvaliteedile, vastupidavusele, täpsusele ja tähelepanu detailidele on see, mis teeb Leatherman’i tööriistast noa, mille laadset ei leia mujalt. Sellest ajast saati kui Tim leiutas kategooria multitööriist, oleme keskendunud ainult ühele eesmärgile – toota maailma parima kvaliteediga mitmeotstarbelisi tööriistu.

Kas te saaksite saata mulle lihtsalt purunenud detaili, et saaksin ise selle ära vahetada ?

Meie tooted on disainitud selliselt, et detailide vahetusprotsess toimub vaid Leatherman’i spetsialistide poolt. Parandatud tööriistad pannakse kokku (ning kinnituskruvid tsementeeritakse), et säilitada õige pinge kinnituskruvide poolt. Kui üritate oma Leatherman’i tööriista lahti monteerida, siis võib minna kaotsi vajalikke komponente, ning tööriista kvaliteet võib langeda. Samuti võib see tühistada Teie noa garantii. Garantiiremonti Eestis teostab OÜ Toolstar.

Millist terast te kasutate ?

Leatherman’i tööriistad on tehtud 400 seeria roostevabast terasest. Karboni sisaldus, ning kuumtöödeldud tugevus varieeruvad mudelist.

Kui see on tehtud roostevabast terasest, siis miks on minu tööriistal roostetäpid ?

Ükski roostevaba teras pole täielikult roostevaba. Nendest tasub mõelda, kui korrosioonile vastupidavatest terastest. Korrosioon tekib, kui leiab aset, mitte-korrapäraline hooldus. Loe lisa “hooldus” sektsioonist, kust leiad näpunäiteid, hoidmaks oma Leatherman’i hea väljanägemist ning funktsioneermist.

Kas te saaksite minu Leatherman’ile tera/sae/viili/vms. asendada millegi muuga ?

Iga Leatherman’i tööriist koosneb kombineeritud omadustega, mis teeb sellest unikaalse multi-otstarbelise tööriista. Me ei saa vahetada ega asendada teiste komponentidega teistelt tööriistadelt.

Mul on olnud Leatherman pikka aega, ning vöökott on väga kulunud. Kas oleks võimalik saada uus ?

Meil on mitmeid vöökotte mille vahel valida vastavalt mudelile. Palun külastage meie Leathermani varuosade sektsiooni, kus näeb nii vöökotte kui lisavarustust.

Rooste ja korrosioon

Kõik Leathermani tooted on toodetud 100% kõrg-kvaliteetsest roostevabast terasest (Erandina adapteri otsikud). Roostevaba teras ei ole aga rooste kindel, see on korrosioonikindel. Olenevalt metallisulamile, roostevaba teras võib olla väga korrosioonikindel ja võrdlemisi pehme (nagu sööginõud), samuti võivad olla mõnevõrra korrosioonikindlad ning küllaltki kõvad. Meie tooted on toodetud viimast silma pidades, seega meie tööriista komponendid on tugevad, ning terad säilitavad teravuse. Järelikult võib korrosiooni tekkida korraliku hooldamise puudumisel. Teie Leatherman’i tootet peaks puhastama, kuivatama, ning uuesti õlitama perioodiliselt, et vältida roostet ja korrosiooni. See on äärmiselt vajalik juhul, kui töötate niiskes või märjas keskkonnas. Pärast puhastamist, uuesti õlitada liikuvad detailid välgumihkli või suure imbuvusega tüüpi õli (näiteks WD-40). Pühi plekkidega pinnad poleerimislapiga. Ärge kasutage mitte mingil juhul süsinikterasest valmistatud terasharju või terasvilla.

Terade teritamine

Leatherman’i toodetel on kahte tüüpi terasid – sirge ja sakilise teraga (või mõlemad kombineeritud). Teritamismeetod erineb olenevalt kumba tüüpi tera Teie Leatherman’i tootel on. Kindlasti ei tohi sakilisi terasid teritada samal viisil, kui sirget tera. Sirget tera saab teritada kasutades tavapärast varustust, näiteks luisku, terituspulka või muud selleks ette nähtud tööriista.

Sakilise tera teritamiseks kasutage selleks ette nähtud tööriistu. Õige teritusviis säilitab sakkide jaoks vajalikud kumerused. Teritage vaid tera poolt, teritades noa lamedat poolt kahjustate noa effektiivsust ning teravuse püsivust.

Puhastusviisid

Olenevalt mille kahjustusi Teie Leatherman on saanud, on erinevaid puhastusviise.

  • Kui Teie Leatherman on olnud soolavees, siis peaks selle läbi loputama puhta veega, kuivatama, ning määrima vett-tõrjuva tootega. Kui roostetäpid ilmnevad, siis palun vaadake “Rooste ja korrosiooni” sektsiooni alla, kuidas neid eemaldada.
  • Kui on kogunenud prahti või kleepuvat ainet Leathermani detailide vahele, siis peaks puhastama noa lahja puhastusvahendi ja vee seguga.
  • Kui on vaja eemaldada tõrva ning sarnaseid aineid, siis puhastage oma Leatherman tärpentiiniga või muu lakkbensiiniga. Ärge kasutage klooraineid.
  • Pärast puhastamist kuivatage oma Leatherman, töödelge välgumihkli õliga või vett-tõrjuva tootega (WD-40), et tõrjuda niiskus kõikjalt välja. See aitab samuti tööriista edasise korrosiooni vastu.

Millist tüüpi tööriistad peaksid olema roostevabast materjalist?

Tööriistad, mis peavad olema vastupidavamad korrosioonile, kui tavaline teras seda võimaldab. Olenevalt metallisulamile, roostevaba teras võib olla väga korrosioonikindel ja võrdlemisi pehme (nagu sööginõud), samuti võivad olla mõnevõrra korrosioonikindlad ning küllaltki kõvad. Leatherman tooted on toodetud viimast silma pidades, seega tööriista komponendid on tugevad, ning terad säilitavad teravuse.

Millised on nende eelised tavalisest rauast tööriistade ees?

Tavalisel tööriista terasel on süsiniku sisaldus 0,7 ja 1,4% vahel. Leathermanis kasutataval 400 seeria roostevabal terasel aga keskmiselt 0,12%. Suurem süsiniku sisaldus teeb terase tugevamaks, kuid samas  hapramaks (vähem elastsemaks). See tähendab seda, et Leatherman’i teras on vastupidavam, ning vähem hapram, kui tavaline teras. Samuti peab olema roostevabas terases vähemalt 11 protsendiline kroomi (Cr) sisaldus, mis tähendab seda, et roostevaba terasele ei teki korrosiooni nii kergelt kui tavalisele terasele (sinna tekib vähem korrosiooni, kuid pole 100% korrosiooni vaba)

Ükski roostevaba teras pole täielikult roostevaba. Nendest tasub mõelda, kui korrosioonile vastupidavatest terastest. Korrosioon võib tekkida mitte-korrapäraline hoolduse tulemusena.

Leatherman’i tootet peaks puhastama, kuivatama, ning uuesti õlitama perioodiliselt, et vältida roostet ja korrosiooni. See on äärmiselt vajalik juhul, kui töötate niiskes või märjas keskkonnas. Pärast puhastamist, uuesti õlitada liikuvad detailid välgumihkli või suure imbuvusega tüüpi õli (WD-40).

Pühi plekkidega pinnad poleerimislapiga. Ärge kasutage mitte mingil juhul süsinikterasest valmistatud terasharju

Hinnavahe

Tavalise terase ja roostevaba terase hinnavahe on jämedalt 4-5 kordne. (Hinnavahe materjali kohta, mitte lõpp-produkti)

Artikkel ilmunud Äripäevas 2009 a.